Kvalita a odolnosť použitých materiálov sú nemenej dôležitým parametrom pri výbere elegantných pánskych hodiniek. Pozornosť je potrebné venovať remienka, sklíčku i puzdre.

Remienok hodiniek

Remienok je spolu s ciferníkom dominantou hodiniek a zároveň určuje aj ich pohodlnosť. U elegantných pánskych hodiniek sa najčastejšie stretneme s koženými, oceľovými a titánovými remienky. Plastové a gumené sa používajú u športových hodiniek.

Materiál puzdra

Puzdro chráni hodinový strojček, preto by malo byť kvalitné a odolné. Pánske elegantné hodinky väčšinou mávajú puzdra z nerezovej ocele, titánu, platiny alebo pozlátené ocele. Plastové a silikónové puzdra sú opäť doménou športových hodiniek.

Sklíčko hodiniek

Aj sklíčko hodiniek by malo byť maximálne odolné, chráni totiž ich ciferník. Odolné by malo byť nielen proti poškodeniu, ale aj poškriabaniu, aby hodinky dlho dobre vyzerali. Najspoľahlivejšie sú tvrdená a zafírová sklíčka, dobrý pomer ceny a kvality ponúka i sklíčka minerálne.

Strojček hodiniek

Strojček je srdcom celých hodiniek. Analógové pánske hodinky využívajú v úplnej väčšine quartzový hodinkový strojček, ktorý ponúka vysokú presnosť a dlhú životnosť batérie. Digitálne strojčeky využívajú digitálne hodinky, tie sú ale skôr športové, než elegantný.