Kvalita a odolnosť použitých materiálov sú veľmi dôležitými parametrami pri výbere klasických pánskych hodiniek. Keďže ich budete nosiť každý deň, mali by byť veľmi odolné. Pozornosť treba venovať najmä remienka, sklíčku i puzdre.

Remienok hodiniek

Remienok je spolu s ciferníkom dominantou hodiniek. Pri klasických pánskych hodiniek sa najčastejšie stretneme s koženými, oceľovými a titánovými remienky. Plastové a gumové remienky sú síce veľmi pohodlné, ale používajú sa skôr u športových hodiniek.

Materiál puzdra

Puzdro chráni hodinový strojček, preto by malo byť kvalitné a odolné. Klasické hodinky pre mužov majú puzdro väčšinou z nerezovej ocele, titánu, platiny alebo pozlátené ocele. Plastové a silikónové puzdra sú opäť typická skôr pre športové hodinky.

Sklíčko hodiniek

Aj sklíčko hodiniek by malo byť čo možno najodolnejšie, chráni totiž ich ciferník. Ustáť by malo nielen poškodenie, ale aj poškriabaniu, aby hodinky dlho dobre vyzerali. Veľmi spoľahlivá sú tvrdená, zafírová a minerálne sklíčka.

Strojček klasických hodiniek

Strojček sa stará o bezproblémový chod hodiniek. Analógové pánske hodinky využívajú väčšinou quartzový hodinkový strojček, ktorý vyniká vysokou presnosťou a dlhou životnosťou batérie. Digitálne strojčeky využívajú digitálne hodinky.